Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Szkoła Podstawowa w Czerwonce

Programowanie jest cool!


Programowanie jest cool! Wprowadzenie zagadnień programowania na zajęciach pozalekcyjnych w szkole podstawowej.

Zadaniem szkoły powinno być przygotowanie dzieci do korzystania z nowych technologii i zdobywanie umiejętności poszukiwanych na rynku pracy. Powszechność i dostępność urządzeń technologii informacyjno-komunikacyjnych sprawia, że są one bardzo atrakcyjną formą nauki i spędzania czasu wolnego dzieci i młodzieży. Jednak, aby kontakt  np. z komputerem nie ograniczał się tylko do automatycznego korzystania z różnych gotowych aplikacji, należy pokazać dzieciom inne możliwości zastosowania takiego urządzenia, a przede wszystkich umożliwić dzieciom zrozumienie jak działają programy i gry komputerowe. Można to osiągnąć ucząc dzieci programowania. Programowanie można określić interprzedmiotowym projektem, w którym uczeń wykorzystuje wiadomości z wielu dziedzin, ale także programowanie może ułatwić naukę innych przedmiotów.

Rozszerzenie oferty edukacyjnej szkoły o zajęcia z programowania umożliwi uczniom rozwój niezbędnych we współczesnym świecie umiejętności takich jak logiczne myślenie, analizowanie, dążenie do celu, wytrwałość, kreatywność. Nauka programowania może być świetnym ćwiczeniem dla mózgu, ale także może być zabawą, która będzie polega na tworzeniu i kreowaniu czegoś nowego, być może innowacyjnego. Programowanie w pierwszych etapach edukacyjnych nie musi być od razu ocenianym stopniami przedmiotem szkolnym, raczej powinna być to niezwykle interesującą zabawa, w której uczeń może popełniać błędy, wielokrotnie powracać do problemu, szukać rozwiązań metodą prób i błędów.

Szkoła Podstawowa w Czerwonce bierze udział w pilotażowym wdrożeniu programowania w edukacji.  Innowacja pedagogiczna będzie trwała od 01.09.2016 r. do 21.06.2019 r. i obejmie uczniów obecnej kl. IV. Zajęcia pozalekcyjne będą prowadzone raz w tygodniu dla uczniów klasy IV przez cały rok szkolny, z możliwością przedłużenia zajęć na kolejne lata. Grupa będzie składała się z 11 osób, tak aby każdy uczeń mógł samodzielnie pracować przy komputerze nad swoimi projektami. Poznawanie języków programowania będzie odbywało się metodą stopniowania trudności, nauczyciel często będzie powracał do wcześniejszych treści. W pierwszym roku, na zajęciach uczniowie będą korzystali z programu Scratch, Logo oraz z portali internetowych poświęconych kodowaniu, np. Mistrzowie kodowania, Koduj z klasą, Tydzień kodowania. Uczniowie będą zachęcani do brania udziału w konkursach poświęconych programowaniu. W następnych dwóch latach uczniowie będą doskonalili umiejętność programowania w już poznanych językach oraz poznawali kolejne, dostosowane do ich wieku i możliwości poznawczych.

Zajęcia pozwolą na ocenienie w jakim stopniu uczniowie są w stanie opanować wiadomości i umiejętności dotyczące programowania oraz wskażą, które metody i techniki pracy najlepiej temu służą. Ważny będzie również dobór języków programowania, tak aby uczeń nie zniechęcił się zbyt skomplikowanym lub zbyt prostym programem do kodowania. Po zakończeniu innowacji uczeń będzie znał składnię kilku języków programowania i będzie posługiwał się językami programowania do tworzenia własnych projektów. Pogłębią się jego umiejętności korzystania z komputera. Zajęcia umożliwią uczniowi zrozumienie jak działają programy i gry komputerowe. Oprócz wiedzy informatycznej zmianie i rozwojowi mogą ulec pozytywne cechy osobowościowe takie jak kreatywność, wytrwałość, komunikatywność, myślenie przyczynowo-skutkowe,  logiczne wnioskowanie, dążenie do celu. Poprzez współpracę uczeń będzie nie tylko uczył się samodzielnie, ale także swoim przykładem będzie uczył innych.

 

Zegar

Kalendarium

Rok wcześniej Miesiąc wcześniej
Kwiecień 2024
Miesiąc później Rok później
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Imieniny